Franciszek Bródka

Z wikiLech.pl
Franciszek Bródka
Imię i nazwisko Franciszek Bródka
Kraj Polska
Data i m.
urodzenia
9 października 1906
Poznań, Polska
Data i m.
śmierci
3 kwietnia 1957
Poznań, Polska

Życiorys

Urodził się 9 października 1906 roku w Poznaniu w rodzinie robotnika Andrzeja Bródki (ur. 1877) i Katarzyny z domu Pawlak (ur. 1877).[1][2] W młodości, przed II wojną światową piłkarz Korony Łazarz, a później trener tego klubu. Uczestnik kursu dla instruktorów piłkarskich, prowadzonego latem 1939 przez szkockiego piłkarza Alexa Jamesa (1901-1953). Po zakończeniu wojny znalazł się w poznańskim KKS i pracował w tym klubie aż do śmierci. Był pierwszym powojennym kierownikiem sekcji piłki nożnej dzisiejszego Lecha. Jako trener najpierw prowadził pierwszą drużynę, a następnie z zespół rezerw i juniorów. Równolegle działacz Poznańskiego OZPN, w 1946 wybrany kapitanem sportowym związku, a rok później przewodniczącym Komisji Rewizyjnej. Zatrudniony w poznańskiej DOKP jako pracownik działu technicznego. W życiu prywatnym kawaler. Oddany bez reszty futbolowi i pracy na rzecz swoich wychowanków.

Kariera trenerska

W 1945 objął posadę trenera w reaktywowanym Kolejorzu. Później jeszcze dwukrotnie prowadził ten zespół. W 1947 wywalczył z drużyną historyczny awans do I ligi i rozegrał w niej pierwsze mecze. Później pracował w duecie z Antonim Böttcherem, doprowadzając Lecha dwukrotnie do trzeciego miejsca w mistrzostwach Polski w 1949 i 1950. Prawdopodobnie w 1951 krótko prowadził zespół Lecha samodzielnie, ale brak źródłowego potwierdzenia tego faktu. [[1]]

Informacje w prasie

Pisali w Express Poznański 1957.04.06

Express Poznański 1957.04.06 Nr82

Znany działacz piłkarski Fr. Bródka nie żyje

Znany na terenie Poznania działacz piłkarski Franciszek Bródka, po ciężkiej chorobie na raka, zmarł w szpitalu kolejowym w dniu 3 kwietnia br. Jak rzadko który, Franciszek Bródka był oddany młodzieży, wychowując ją, trenując i opiekując się najmłodszym piłkarskim narybkiem. Bywalcy meczów piłkarskich znają go dobrze, kiedy w czasie spotkania drużyny ligowej, rezerw "Kolejarza", czy juniorów, krążył on wzdłuż linii autowej, nawołując, kierując akcjami i wytykając błędy swoich pupilów. Umierał przytomnie, do ostatnich chwil swego życia pytając się stale o sportowców, o wyniki. Sport piłkarski, zawodnicy i wszyscy, którzy znali Franciszka Bródkę, jako trenera, opiekuna młodzieży, wychowawcę i działacza, oddają cześć Jego pamięci. [[2]]

Nekrolog

Nekrolog umieszczony w Głosie Wielkopolskim z dn. 5.04.1957

NEKROLOG Głos Wielkopolski. 1957.04.05 R.13 nr81 Wyd.AB

Dnia 3 kwietnia 1957 r. w godzinach rannych
zmarł po długich i ciężkich cierpieniach, nasz
zasłużony i długoletni działacz sportowy, śp.
Franciszek Bródka trener piłki nożnej
W Zmarłym stracił Klub nasz wzorowego wychowawcę młodzieży i oddanego działacza sportowego.
Cześć Jego pamięci!
Pogrzeb odbędzie się w sobotę 6 kwietnia 1957
r. o godz. 15.00 na cmentarzu na Górczynie.
KLUB SPORTOWY „LECH” W POZNANIU dawniej „Kolejarz” Poznań [[3]]