Lech Poznań - historyczne nazwy

Z wikiLech.pl
strona w budowie

Lutnia Dębiec

Sport Polski z dn. 25.03.1922

Pomysłodawcą nazwy Lutnia był Jan Dyzman - z zamiłowania muzyk. Nazwa, która towarzyszyła klubowi od momentu założenia na początku sierpnia 1920 roku, nie przetrwała jednak zbyt długo, bo nie kojarzyła się w żaden sposób ze sportem. Pojawia się ona jeszcze w marcu 1922 roku w komunikacie P.Z.O.P.N. informującym o przyjęciu klubu w poczet członków nadzwyczajnych Związku.[1]

Liga Dębiec

Sport Polski z dn. 13.05.1922

Wobec dynamicznego rozwoju struktur organizacyjnych, zrzeszającej coraz większą liczbę nowych członków, już w 1922 roku postanowiono powołać do życia nowe towarzystwo. Według "Piłkarskiej Lokomotywy" zebranie inauguracyjne, na którym zmieniono nazwę na Towarzystwo Sportowe "Liga" Dębiec, odbyło się 4 sierpnia 1922 roku.[2]. Jednak kolejne badania historyków dowiodły, że nazwa "Liga" pojawiła się już kilka miesięcy wcześniej. Między innymi "Sport Polski" w numerze 10 z 13 maja 1922 umieszcza klub "Liga" pośród drużyn zrzeszonych w Poznańskim Okręgowym Związku Piłki Nożnej.[3] Można zatem przypuszczać, że nazwę zmieniono w kwietniu lub maju 1922 roku.[4] Pod koniec maja 1922 roku, klub rozegrał mecz z Uranią Starołęka i w prasie widnieje jego nazwa już jako "Liga".

Liga Poznań

Wraz z przyłączeniem Dębca do Poznania 1 stycznia 1925 roku, klub zmienia nazwę na Liga Poznań, choć w prasie forma Liga Dębiec lub Liga Poznań-Dębiec funkcjonuje równolegle jeszcze przez kilka lat.

KPW-Liga Poznań

1 maja 1930 roku Liga zgłasza akces do Kolejowego Przysposobienia Wojskowego (KPW) i zostaje wcielona do ogniska KPW Poznań Dworzec. Pomimo wejścia w struktury organizacji klub nie traci autonomii, zachowując w nazwie słowo "Liga".[5][6]

KPW Poznań

Nazwa, która przetrwała aż do wybuchu II Wojny Światowej. W latach 1930-33 istniało wiele drużyn i sekcji sportowych objętych patronatem Kolejowego Przysposobienia Wojskowego, jednak ze względu na ich rozproszenie po różnych ogniskach organizacji, żadna z nich nie była na tyle silna, by skutecznie rywalizować z innymi klubami czy organizacjami, zarówno pod względem organizacyjnym jak i sportowym. Na przełomie lipca i sierpnia 1933 roku (dokładną datę trudno jednoznacznie ustalić) dzięki inicjatywie m. in. Józefa Chrobaka połączono wszystkie te sekcje w jeden byt, powołując do życia Klub Sportowy "KPW".[7]

"Nowy Kurjer" z dnia 25 lipca 1933 roku, tak relacjonował ten fakt:

Nowy Kurjer z dn. 25.07.1933

W tych dniach, dzięki inicjatywie kilku członków Kolejowego Przysposobienia Wojskowego powstał Klub Sportowy Kolej. P. W. w Poznaniu, który w tej chwili uruchomił następujące sekcji: piłkarską, lekko-atletyczną, gier sportowych, narciarsko-turystyczną i łuczniczą. W najbliższym czasie zostaną uruchomione dalsze sekcje - mianowicie: tenisową, pływacką, kolarską i bokserską. Skład zarządu przedstawia się następująco: prezes: ob. Mgr. Chrobak, wiceprezes: ob. Eug. Sadlik, sekretarz: ob. Fr. Zawal, skarbnik: F. Kociałkowski, członkowie zarządu: Mgr. Magierski, Mgr. Wysiatycki, Mgr. pater, Świgoń, Raburski, Dereziński, Głowiński, Mrowiński, Plackowski i Iżykowski. K.S. "K.P.W. - Poznań" skupia wszystkich sportowców Kolejowego P. W. na terenie Poznania rozproszonych dotychczas po innych organizacjach. K.S. K.P.W. - Poznań, kończąc budowę własnego stadjonu sportowego ma wszelkie dane, ażeby w niedługim już czasie wybić się do rzędu najruchliwszych klubów w Wielkopolsce.

A tak wspomniano ten fakt w "Dzienniku Poznańskim", który ukazał się 10 sierpnia 1933 roku:

Dziennik Poznański z dn. 10.08.1933

W ubiegłym tygodniu ukonstytuował się Zarza∂ Klubu Sportowego Kolejowego Przysposobienia Wojskowego w Poznaniu - K.S. "K.P.W. - Poznań". Skład Zarządu przedstawia się następująco: prezes: ob. Mgr. Chrobak, wiceprezes: ob. Eug. Sadlik, sekretarz: ob. Fr. Zawal, skarbnik: F. Kociałkowski, członkowie zarządu: Mgr. Magierski, Mgr. Wysiatycki, Mgr. pater, Świgoń, Raburski, Dereziński, Głowiński, Mrowiński, Plackowski i Iżykowski. K.S. "K.P.W. - Poznań" skupia wszystkich sportowców Kolejowego P. W. na terenie Poznania rozproszonych dotychczas po innych organizacjach. Klub posiada narazie następujące Sekcje: piłkarską (między innemi dotychczasowa "K.P.W. Liga"), lekko-atletyczną, gier sportowych, narciarsko-turystyczną i łuczniczą. W najbliższym czasie zostaną uruchomione dalsze sekcje: tennisowa, pływacka, kolarska i bokserska. W odpowiednich sekcjach są oddziały żeńskie. Klub ma doskonałe warunki rozwoju (na ukończeniu wspaniały Stadjon z parkiem rozrywkowym), już w najbliższym czasie da znać o sobie na terenie sportowym Poznania.

KKS Poznań

od 16 marca 1945 r.

ZZK Poznań

Przegląd Sportowy z dn. 12.01.1948
Express Poznański z dn. 10.01.1948

10 stycznia 1948 roku o godzinie 15:00 w Stołówce Kolejowej, przy ulicy Kolejowej 4a odbyło się roczne walne zebranie KKS. Według niektórych publikacji [8][9][10][11] zgromadzenie odbyło się w piątek 9 stycznia 1949 roku. Tymczasem "Express Poznański" z dnia 10.01.1949 na stronie 5 [1] podał komunikat, że zebranie odbędzie się dziś. Jednym z punktów kulminacyjnych burzliwych obrad była kwestia zmiany nazwy klubu. Z dniem 1 stycznia 1948 roku, przemianowano wszystkie KKS-y na ZZK (Związek Zawodowy Kolejarzy) i taką też nazwę po "szerokiej dyskusji" przyjęto.

Nie obyło się tego dnia bez dalszych zgrzytów. Przedstawiciele KS Pogoń Poznań, z którą w marcu 1947 połączył się KKS Poznań, poczuli się oszukani i w pewnym momencie ostentacyjnie opuścili salę obrad. Fuzja klubów, która została zatwierdzona 17 marca 1947 roku przewidywała dodanie do nazwy klubu słowa "Pogoń". Udało się nawet uzyskać akceptację tego pomysłu podejmując stosowną uchwałę podczas wspólnego zebrania obu klubów. Walne zgromadzenie z 10 stycznia 1948 roku miało to zobowiązanie ostatecznie zatwierdzić. Tak się jednak nie stało - unieważniono wcześniejszą uchwałę, a większością głosów przyjęto nazwę KS ZZK Poznań.


Kolejarz Poznań

od 1 maja 1949 r.

KS Lech Poznań

od 16 stycznia 1957 r.

Więcej informacji nt. nazwy "Lech" --> tutaj

KKS Lech Poznań

Express Poznański z dn. 16.12.1957

15 grudnia 1957 roku odbyło się w hali sportowej przy ul. Matejki zebranie członków KS Lech, podsumowujące całoroczną działalność.[12] To na nim dokonano również zmian kilku paragrafów statutu. Jednym z nich, najbardziej istotnym, był dodanie do nazwy członu "Kolejowy" - tym samym klub zaczął funkcjonować jako Kolejowy Klub Sportowy Lech Poznań. Pośród wszystkich historycznych nazw, ta zachowała się najdłużej, bo aż do roku 1994.

PKP Lech Poznań

od 16 czerwca 1994 r.

WKP Lech Poznań

od 9 lipca 1998 r.

KKS Lech Poznań

od 24 maja 2006 r.


Skróty:

KPW - Kolejowe Przysposobienie Wojskowe,
KKS - Kolejowy Klub Sportowy (uwaga! obecny skrót KKS jest już tylko historyczną zbitką liter i oficjalnie nie ma tego rozwinięcia)
ZZK - Związek Zawodowy Kolejarzy,
PKP - Poznański Klub Piłkarski,
WKP - Wielkopolski Klub Piłkarski

  1. Sport Polski nr 3 z dnia 25.03.1922 [2]
  2. Piłkarska Lokomotywa, s. 27
  3. Sport Polski nr 10 z dnia 13 maja 1922 [3]
  4. Kronika Miasta Poznania. KKS Lech Poznań, s. 41
  5. Kronika Miasta Poznania. KKS Lech Poznań, s. 41
  6. Piłkarska Lokomotywa, s. 45
  7. Piłkarska Lokomotywa, s. 52-53
  8. Lech Poznań (encyklopedia piłkarska FUJI - kolekcja klubów), s. 6, 21
  9. Piłkarska Lokomotywa, s. 93
  10. Historia futbolu wielkopolskiego, s. 194
  11. Kronika Miasta Poznania. KKS Lech Poznań, s. 42
  12. Express Poznański z dn. 16.12.1957 [4]