Powiedzieli o nas

Z wikiLech.pl

"Wirtualna gratka dla kibiców. Tworzą historię Lecha Poznań." -
TVP3 Poznań

Wirtualna gratka dla kibiców. Tworzą historię Lecha Poznań.

Nie pierwsza w kraju, ale w Wielkopolsce długo oczekiwana. Kibice Lecha Poznań mogą już wzorem fanów innych zespołów korzystać z internetowej encyklopedii Kolejorza. WikiLech to skarbnica wiedzy, ciekawostek i statystyk dotyczących ponad 103-letniej historii Lecha. Powstała z pasji inicjatywa może służyć miłośnikom futbolowych dziejów.

Historia zapisana w liczbach. Dane skrzętnie gromadzone i analizowane. A w tabelkach wyniki i gole, momenty chwały i gorycz porażek. Słowem – dzieje Kolejorza w cyfrowej postaci.

Znajdziemy m.in. wyniki wszystkich spotkań, składy, strzelcy, podpięte pod to relacje wideo czy z prasy– wymienia Tomasz Sak z WikiLech.pl.

A oprócz tego statystyki, biogramy ludzi Lecha i kalendarium. Teraz wszystko w jednym miejscu. Z historią podaną w tej formie internauci mieli okazje już się spotkać. Ciekawostki był bowiem publikowane na portalu X. I to jego użytkownicy na powstanie encyklopedii zareagowali z entuzjazmem.

Dzięki Tobie wielu młodych kibiców może dowiedzieć się o historii Lecha. (...) Nikt nie prosił, każdy tego chciał. Jesteś wielki i tworzysz historię tego klubu, dosłownie i w przenośni (...). Kapitalna robota! Szacun za efekt, poświęcony czas i potężną pracę – czytamy.

Twórcy strony zainaugurowali ją, kilka dni po zdobyciu 9 mistrzostwa Polski przez Lecha. Jak zapowiedzieli, będzie regularnie aktualizowana.


Miejsce dla kibiców

A celem jest popularyzacja historii Kolejorza, przy wykorzystaniu wiedzy, ukazujących się wcześniej publikacji, ale też własnych domowych archiwów. WikiLech to inicjatywa oddolna, która jednak może przysłużyć się dziennikarzom, historykom czy samemu klubowi.

Publikacji, które powstawały o Lechu, było sporo, ale wiadomo, że nie wszystkie są zaktualizowane. Teraz mamy wszystko w jednym miejscu i tylko przyklasnąć autorom, że tak mocno zgłębili historię Lecha Poznań – podkreśla menedżer ds. komunikacji i relacji z otoczeniem Lecha Poznań Maciej Henszel.

Autorzy strony WikiLech.pl zachęcają do jej współtworzenia wszystkich, którym historia Kolejorza jest bliska. Internetowa encyklopedia może też zachować o zapomnienia domowe kibicowskie archiwa.
Marek Dłużniewski
Źródło: TVP3 Poznań, 7 czerwca 2025 https://poznan.tvp.pl/87150061/lech-poznan-encyklopedia-wiki-lech-historia

Materiał w "Teleskopie" TVP3 Poznań z dn. 8 czerwca 2025
https://poznan.tvp.pl/1689895/teleskop